ПОДКАСТ. ЯК СТАРЕНЬКА СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА НА ПОЛТАВЩИНІ ПЕРЕТВОРИЛАСЯ НА СУЧАСНИЙ КУЛЬТУРНО-ОСВІТНІЙ ПРОСТІР?

Нове обладнання та фантастичний книжковий фонд: на Полтавщині стару селищну бібліотеку перетворили на сучасний культурний простір. Як це вдалось – розповіла керівниця Благодійної організації Smart Foundation Наталія Баришпольська.


Наталія Баришпольська: У 1891 році в Козельщині на Полтавщині було створено жіночий монастир, у якому була перша бібліотека. У ній зберігалися не тільки релігійні книги, а й книги з історії, кулінарії. У 1929 році на базі цього монастиря було створено Козельщинську опорну бібліотеку, до неї було передано великий книжковий фонд монастиря. Тоді ж датується створення самої бібліотеки у форматі поточного приміщення.

Із початком німецької окупації частину бібліотеки було спалено, її також розгромили й пограбували. Мешканці сіл забирали книжки додому, щоб їх зберегти, й після звільнення села від окупації знесли їх до бібліотеки назад. У 1959-1960 роках з фондів бібліотеки вилучили шкідливу на той час літературу — книги Івана Дзюби, Івана Світличного, Василя Стуса, В’ячеслав Чорновіл. 

У 90-ті роки після розпаду СРСР для всіх бібліотек настали важкі часи, приміщення перестали опалювати, ремонтувати. Козельщинська бібліотека декілька разів переїжджала і змінювала свою адресу. Будівлі, в якій вона зараз знаходиться у 1997 році було присвоєно назву — бібліотеки Олеся Гончара. 

У засновника нашої фундації виникла ідея зробити в селищі місце, де можна затишно провести зустріч, випити каву — така альтернатива культурного дозвілля. Тоді було прийнято рішення створити якесь літературне кафе. Ми розуміли, що цим створимо конкуренцію районній бібліотеці й нам треба відновити саму стареньку бібліотеку. Також була ідея зберегти історичну пам’ятку, бо це будівля початку минулого століття і щоб це приміщення залишилось бібліотекою. Ми шукали з місцевою владою шляхи, як ми можемо реалізувати цю ідею спільно, після довгих перемовин ми підписали договір оренди цієї будівлі на 20 років. 

У 2019 році наша благодійна організація почала перетворення цієї старенької бібліотеки на сучасний громадський культурно-освітній простір. Ми урочисто відкрили його 19 вересня 2020 року.

Повну програму слухайте в аудіофайлі

Долучайтеся до наших соц. мереж: 

Instagram 

Facebook

ТікТок  

Youtube 

За матеріалами: Громадське радіо