SMART FOUNDATION РОЗКАЖЕ ПРО ОНОВЛЕННЯ БІБЛІОТЕКИ НА ОНЛАЙН-ФОРУМІ 

1 жовтня 2020 року CEO Благодійної організації Smart Foundation Наталія Баришпольська візьме участь в онлайн-форумі на платформі ZOOM «Модель сучасної бібліотеки для ОТГ» та розповість про успішний досвід перетворення Козельщинської районної центральної бібліотеки імені Олеся Гончара, що на Полтавщині, у новий культурно-освітній Smart простір. 

Впродовж дев’яти місяців, із грудня 2019 року, Благодійна організація «Smart Foundation» займалася перетворенням старого приміщення Козельщинської центральної районної бібліотеки імені Олеся Гончара у новий громадський культурно-освітній Smart простір. Окрім сучасного урбаністичного ремонту, бібліотека отримала оновлений книжковий фонд, приміщення бібліотеки обладнали сучасною мультимедійною системою для проведення освітніх кінопоказів та лекцій, комп’ютерним класом, зонами для відпочинку та творчості, залами для індивідуальної роботи та роботи в групах, як у будь-якому сучасному коворкінгу в мегаполісі. В просторі з’явилася дитяча кімната з гральними зонами для маленьких відвідувачів, поряд з якою межує простір для гуртків та позакласних занять. Також користувачі бібліотеки тепер мають затишний куточок для перерви від улюблених занять за філіжанкою кави. 

Весь перший поверх Smart простору облаштований для людей з особливими потребами: спеціальний вхід з пандусом, розширені проходи у кімнати, якісний мультимедійний зв’язок з головною конференц-залою та підготовлена належним чином вбиральня. Головною метою перетворення було надання можливостей для саморозвитку та культурного дозвілля людям з маленьких селищ, нарівні з великими містами України. 

Всі послуги оновленого Smart простору будуть безкоштовні для всіх жителів та гостей громади. 

Форум організовується у межах проєкту «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності», який реалізує ВГО Українська бібліотечна Асоціація за фінансової підтримки Українського культурного фонду. Партнерами проєкту є Фундація Дарини Жолдак, Асоціація об'єднаних територіальних громад, Міністерство культури та інформаційної політики України. 

Довідкова інформація 

За останні двадцять років світ кардинально змінився. Змінилися інтереси людей, підходи до пошуку інформації, формати її подачі та сприйняття. Сьогодні в суспільстві є великий запит на інноваційність. Бібліотеки не можуть залишатися осторонь сучасних трендів. Саме тому ми запустили проєкт «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності». 

У рамках проєкту розроблена модель бібліотеки, що поєднує чотири простори: навчання, натхнення, зустрічей та подій. Цей формат був створений у Данії. В 2010 році його запропонували експерти Центру досліджень культурної політики Королівської школи бібліотечних та інформаційних наук при Копенгагенському університеті Дорек Скот-Хансен, Каспер Хвенегард Расмуссен та Хенрік Йохумсен. Він добре зарекомендував себе на практиці. Бібліотеки за подібною моделлю сьогодні працюють в Данії, Німеччині, США та інших розвинених країнах. 

Експерти ВГО Українська бібліотечна асоціація, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого та дизайнери студії Arcite адаптували данську модель до впровадження у публічних бібліотеках України, а також розробили концепцію дизайну та наповнення чотирьох просторів бібліотеки. Ці ідеї та низка цікавих вітчизняних кейсів зібрані в електронному практичному посібнику. 

Ми переконані, що сучасний формат бібліотеки буде цікавим й молоді, а самі бібліотеки стануть для них платформою для реалізації творчого потенціалу та отримання знань і навичок, які допоможуть у дорослому житті. Особливо актуально це для ОТГ, невеликих містечок, селищ та сіл, де можливості для розвитку потенціалу молоді обмежені.