СІЛЬСЬКІ БІБЛІОТЕКИ, ЗАРАДИ ЯКИХ ХОЧЕТЬСЯ ПЕРЕЇХАТИ З МІСТА

Сільська бібліотека — це передусім не про книжки. Бібліотеки в селі несуть важливу соціальну місію — вони є простором для роботи, спілкування, відпочинку й навчання. Тож стан сільської бібліотеки багато говорить про розвиток самого села.

Ми не будемо нарікати на те, що у 2018 році в Україні не опалювалося 26 % сільських бібліотек, комп’ютерів не було у 72 %, а інтернету — у 80 %*. Краще зазирнемо до трьох сільських бібліотек, яким вдалося знайти кошти, зробити ремонт і закупити сучасну техніку. 

*.за збірником «Бібліотечна Україна в цифрах», 2018. 

У цих бібліотеках, окрім книжкових полиць, є комп’ютери, інтернет, телевізори, розвивальні ігри для дітей. Там тепло й зручно – є кухні, санвузли, зони для відпочинку. У просторах організовують навчальні та розважальні події для людей різного віку. 

Завдяки допомозі меценатів, розумній політиці ОТГ чи грантам у цих бібліотеках не буває днів без відвідувачів: «живуть» бібліотеки — і «живе» село.

Для Козельщинської районної бібліотеки важкі часи настали ще в 90-і. Приміщення не опалювали належним чином і не ремонтувати. Ба більше, центральний вхід до єдиної в селі бібліотеки був забитий, а люди заходили через «чорний». 

У грудні 2019 року бібліотека стала на шлях 9-місячного перетворення. Її почала ремонтувати й оновлювати Благодійна організація «Smart Foundation». Цікаво, що паралельно громада села «проходила тест» буккросинговою полицею, яку встановили біля бібліотеки. 

«Цей проєкт став лакмусовим папером для регіону, «тестом» на готовність до позитивних і більш масштабних змін у громаді. Буккросингова конструкція не просто вціліла, вона ще і пробудила довіру людей до самих себе та заохотила їх до читання і книгообміну», — розповідають у Smart Foundation.

Оновлену бібліотеку відкрили у вересні 2020 — з лекціями, іграми, конкурсами та подарунками. Одна з місцевих мешканок описала цю подію не інакше, як диво.

До ремонту й дизайнування бібліотеки залучили команду професійних архітекторів, дизайнерів та конструкторів. Приміщення обладнали сучасною мультимедійною системою для проведення освітніх кінопоказів та лекцій, комп’ютерним класом, залами для індивідуальної роботи та роботи в групах.

Також у бібліотеці створили дитячу кімнату з гральними зонами та «кавовий» куточок. А перший поверх простору зробили інклюзивним: додали спеціальний вхід із пандусом, розширили проходи в кімнати й облаштували належним чином вбиральню.

«За нашим задумом оновлена бібліотека стане місцем можливостей для нетворкінгу, співпраці й саморозвитку. Тут можна буде реалізовувати проєкти для покращення регіону, готуватися до навчання, влаштовувати освітні лекції поза шкільною чи студентською програмами, дискутувати на теми державотворення та просто сидіти в затишку з філіжанкою кави. Ми прагнемо, щоби бібліотека стала місцем зустрічі «запалених» людей, які мають натхнення та ідеї для змін у громаді», — говорить CEO «Smart Foundation» Наталія Баришпольська.

Проте одного ремонту було недостатньо, щоб запустити роботу нового простору. Як розповідають у Smart Foundation, потрібні були ще й досвідчені професіонали. Саме тому співробітники бібліотеки пройшли курс онлайн-тренінгів від «Української бібліотечної асоціації».

«Оновлені стіни варто наповнювати сенсами та смислами. Нові можливості в регіоні передбачають також надання нових, значно ширших, соціальних послуг для населення, створення нових осередків. Щоб розумітися на адмініструванні smart-простору та нових активностей, які стали тепер доступними, необхідно цьому навчитися та переналаштуватися на нові реалії», — пояснюють у «Smart Foundation».

Хоча простір працює лише місяць та ще й в умовах карантинних обмежень, місцева громада вже провела в ньому низку освітніх гуртків та зустрічей.

Зокрема, тут розпочався освітній проєкт для учнів 8–11 класів «Smart Всесвіт» — програма MBA для дітей і підлітків. Крім того, найближчим часом у просторі стартує державна програма цифрової освіти «Дія», і він долучиться до мережі хабів. 

Тепер діти й молоді люди вишиковуються у чергу до бібліотеки, щоб потрапити до комп’ютерного класу. А поки чекають, то беруть книжки з полиць і читають. А оскільки книжковий фонд у бібліотеці також оновили — у ньому рекордна кількість бестселерів — то, можливо, хтось так захопиться, що й не дійде до комп’ютерів. «Дехто зі співробітників нашої організації мріє «пожити» кілька тижнів серед оновлених книжкових стелажів та прочитати омріяні книжки», — ділиться Наталія Баришпольська.

У фонді розповідають, що до подальших проєктів планують залучати меценатів, донорів та місцеві влади, і не тільки на оновлення об’єктів. А ще кажуть, що готові ділитися досвідом із меценатами, які прагнуть допомогти, але не знають, як це робити.

Тому до Smart Foundation можна звертатися за порадами. 

Довідка: Благодійна організація «Smart Foundation» створена у 2018 році українським підприємцем і меценатом Миколою Сушком. Пріоритет Smart Foundation — допомога в розвитку дітям шкільного віку, які проживають за межами найбільших українських міст. Крім дітей і підлітків, фонд працює з людьми старшого віку, що прагнуть отримати нові знання та навички.

За матеріалами медіа Читомо