Smart Foundation — 7 липня 2022

Спецпроєкт «Тут-і-тепер»: Подкаст з Юлією Кочетовою

Документалістка й фотографка Юлія Кочетова розповіла про вагу передчуття, вплив війни на здатність відчувати та своє ставлення до смерті.Водночас Юлія переконана, що зараз відбувається найпотужніша і найкрасивіша історія про єднання усіх і цю єдність ми зможемо пустити в творення нової генерації, країни, цивілізації.

За кілька днів до початку повномасштабного вторгнення вона сиділа в кав’ярні з другом і плакала: збиралась на схід, а всередині - відчуття, що діятиметься жахливе. Їхати на фронт із таким передчуттям вона не любила ― війна, як і гори, не пробачає невпевненості, зухвалості й кепського спорядження. Тож зустріла 24 лютого на Донбасі.

Колишній Юлин партнер навчив її прораховувати найгірші сценарії, щоб сприймати з полегкістю будь-який інший перебіг подій.
― Я постійно думаю, що може трапитися, якщо нас усіх фізично зітруть, ― каже вона. ― Це класна медитативна практика. Прийняття допомагає ставитися спокійніше до того, що ми живемо під час війни, яка невідомо коли закінчиться. І не факт, що наприкінці ми всі виявимось живими.

Публічна рефлексія про смерть, на Юлину думку, ― важлива й здорова річ, бо замовчування може призвести до ментальних розладів, суїциду. Теперішній рівень насильства має бути проговореним. Війна спростила Юлине сприйняття смерті, бо це обставина, яку годі змінити.

― Ми не романтизуємо війну, бо це завжди насильство, руйнація, ― говорить Юля. ― Але і в ній є відтінки. Біженці, поранені, обстріли, розбомблені міста, смерть ― але водночас відбувається найпотужніша і найкрасивіша історія про єднання усіх. Ти просто знаходишся в лімбо, де всі з усіма заради добра. Ми всі справді воїни світла. Це матерія, прошивка, у якій ми перебуваємо, ― і годі пояснити це іноземцям або тим, хто не пережив цього досвіду. Ми за це платимо страшенно велику ціну, і ця ціна має не цифри, а імена. Імена дуже близьких людей, які гинуть за це. І я дуже сподіваюся, що цю єдність ми зможемо пустити в творення нової генерації, країни, цивілізації.

Мультимедійний спецпроєкт «Тут-і-тепер: Історії журналістів на війні» підготували спільними зусиллями команди PEN Ukraine, Премія імені Георгія Ґонґадзе та The Ukrainians за підтримки благодійного фонду Smart Foundation, Шведського ПЕН і Національного фонду на підтримку демократії.

Слухайте та читайте на зручних платформах, обрати зручну і підписатись можна за посиланням: https://li.sten.to/dxew6rf6

Сторінка проєкту - https://journalistsatwar.gongadzeprize.com.ua/

CRM-форма з'явиться тут