Smart Foundation — 2 червня 2022

Спецпроєкт «Тут-і-тепер»: Подкаст із Єфремом Лукацьким

Фотокореспондент Associated Press Єфрем Лукацький понад 30 років документував війну в Чечні, Афганістані, Іраку, Придністров’ї, Україні. В новому епізоді подкасту він розповів про переживання війни у власній країні, пропаганду і фотографію як свідчення. Знімав від першого дня: ракета біля Голосіївської площі, бій на Шулявці, Гостомель, житомирська траса, Київська область, згодом ― Сумщина, Чернігівщина, Харків.

Єфрем фотографує дружин захисників Маріуполя, для нього ця історія ― особлива. Він давно знає «Азов», ще раніше знімав і поважає цих хлопців. Каже, російська пропаганда їх демонізувала, бо це найкращий підрозділ країни. 17-річний син Єфрема також в «Азові», хоче бути військовим. Єфрем переконує його вчитися ― бо воїн мусить бути високотехнологічним. Першими в бій повинні йти технології, а не люди.

― Для мене найбільший біль ― те, що в них гинуть негідники, а в нас ― найкращі, ― каже Єфрем. ― Щоб відновити цей тонесенький прошарок найкращих, треба виростити покоління. Це 20 років. Нам знову треба буде 20 років, щоб країна почала рости. Бо це війна проти цих найкращих, що змінюють історію країни, світу і змінили б історію всієї пострадянської території.

Єфрем боїться, що війна може затягнутися і Росія заморозить конфлікт. Уже бачить, як вони досягли бажаного ― захопили південь і встановлюють системи ППО на окупованій території, закріплюючи позиції. Коли конфлікт заморозиться, інтерес західних медіа зменшиться. Почнуться переговори про зняття санкцій. Цього Єфрем чекає з острахом ― та все ж не може вимагати, щоб люди далі гинули на цій війні.

― По життю я песиміст, до всього ставлюсь обережно, бо я ― інформована людина, ― каже Єфрем. ― Але якщо не вірити в перемогу, то немає сенсу щось продовжувати. Не знаю хто ― Бог чи хтось інший ― в останній момент Україну прикриває. Перемога, звичайно, буде за нами ― але якою ціною?

Мультимедійний спецпроєкт «Тут-і-тепер: Історії журналістів на війні» підготували спільними зусиллями команди PEN Ukraine, Премія імені Георгія Ґонґадзе та The Ukrainians за підтримки благодійного фонду Smart Foundation, Шведського ПЕН і Національного фонду на підтримку демократії.

Слухайте та читайте на зручних платформах, обрати зручну і підписатись можна за посиланням: https://li.sten.to/dxew6rf6

Сторінка проєкту - https://journalistsatwar.gongadzeprize.com.ua/

CRM-форма з'явиться тут