Smart Foundation — 18 вересня 2021

На річницю Smart Простору влаштували свято нового формату

18 вересня свою першу річницю відсвяткував Smart Простір – оновлена сучасна бібліотека у Козельщині на Полтавщині. Жителі громади почали із забігу під дощем разом з чемпіонкою Європейських ігор, далі перейшли до «Міста можливостей» з роботами, дронаріумом, програмуванням і дитячими розвагами. А в цей час у приміщенні Smart Простору проходили автограф-сесії із відомими українськими письменниками та інтелектуальна дискусія про розвиток громад і створення культурно-освітніх просторів. Для невеликого селища це зовсім новий формат свята, запроваджений Smart Foundation, який розпочав зміни у громаді із ревіталізації старої бібліотеки.

Рік тому Козельщинська бібліотека стала культурно-освітнім Smart Простором. Оновлення відбулося на меценатські кошти Smart Foundation. Команда фонду не зупинилась лише на реконструкції та сучасному ремонту будівлі, а й оновила книжковий фонд та запровадила для жителів громади навчальні програми. Відповідно ставка на саморозвиток, популяризація читання та здорового способу життя стали концептуальною основою свята.

Зранку дорослі та діти взяли участь у символічному забігу на 1 км вулицями селища та спершу для них провела руханку спеціальна гостя - чемпіонка Кубка Європи, чемпіонка Європейських ігор Ольга Ляхова. Далі спортивні активності упродовж дня всі охочі отримали від тренерки з фітнесу Ксенії Хомченко, тренера з бігу Сергія Кірчика, тренерки зі скандинавської ходьби Світлани Остапенко та тренерки з йоги Емми Таран. Саме ці види спорту будуть доступними для жителів громади впродовж наступного року за програмою Smart Спорт від Smart Foundation.


Шалений захват та емоції отримали гості свята після відкриття «Міста можливостей», в якому можна було спробувати свої сили у робототехніці, потримати в руках та запустити справжній дрон, взяти участь у кіберспортивних змаганнях, майстер-класах та квестах. Тут навіть навчали, як сортувати сміття. Захоплення, особливо у підлітків, викликали заходи від українських скаутів-пластунів. До речі, у Козельщині вже почали створювати осередок ПЛАСТу, який зацікавив молодь своїми активностями і навичками виживання.


Усіх учасників дійства зі сцени привітали засновник БО Smart Foundation Микола Сушко, народний депутат України Костянтин Касай, директорка Smart Foundation Наталія Баришпольська, Козельщинський селищний голова Олександр Троцький та директорка Центральної бібліотеки Козельщинської селищної ради Лариса Несвітайлова.


У цей час у великій читальній залі Smart Простору зібралося багато поціновувачів сучасної української літератури. Тут свої книги «Доця» та «Принцип втручання» презентувала Тамара Горіха Зерня. Письменниця Світлана Поваляєва представила свою збірку поезії «Після Криму», а Тетяна Рубан - книгу «На північ від кордону». Сергій Червінський не лише розповів про свою книгу «Меч і Птах. Культ меча у скіфів», а й провів цікаву лекцію на тему «Скіфи Терасового Лісостепу». Ще був пізнавальний майстер-клас від Архіву національної пам'яті «Як знайти репресованих родичів».


У лекційній залі за участі представників влади, мистецької спільноти, бізнесменів, науковців та духовенства відбулась дискусія на тему створення культурно-освітніх просторів, які стають центрами розвитку громад та спонукають людей створювати власні проєкти та щось робити для своїх громад. Тематичну лекцію прочитав відомий філософ Тарас Лютий. Він був присутній у Козельщині минулого року, тому зміг оцінити зміни, які тут відбулися. Жваво обговорювали питання нової якості меценатства, покликаного вкладати кошти у довгострокові проєкти, які підвищують рівень життя громадян у маленьких містечках та селах. У підсумку започатковано Форум розвитку громад, який щороку буде проходити у Козельщині.


Завершилося свято відкриттям вуличного кінотеатру – проєкту, реалізованого підлітками, які навчались за програмою Smart Всесвіт від Smart Foundation – аналогом MBA для підростаючого покоління. Діти із 14 сіл Кременчуцького району впродовж року засвоювали навички комунікації, роботи в малих групах, соціального підприємництва, проєктного менеджменту, публічних виступів та презентацій.


Це було свято із багатьма сенсами, бо настав час змінюватися кожному з нас, щоб змінювати країну. Козельщани вже почали – приєднуєтесь!
CRM-форма з'явиться тут