Smart Foundation — 26 травня 2021

Smart Простір серед кращих зразків реформованих бібліотек в Україні

На Полтавщині відбулася дискусія щодо трансформації та збереження бібліотек за участі меценатів та громади на прикладі Smart Простору у смт Козельщина. У заході взяли участь представники Верховної Ради, Міністерства культури та інформаційної політики, Полтавської ОДА, очільники провідних бібліотечних асоціацій, місцевої влади та Благодійної організації Smart Foundation.

26 травня дискусія пройшла у лекційній залі Smart Простору, а модератором виступила директорка Smart Foundation Наталія Баришпольська. Вона згадала про те, що в Україні близько 80% бібліотек знаходяться у сільській місцевості, проте є небезпека, що після запровадження децентралізації з них виживуть не всі, адже, по-перше, не кожна громада фінансово спроможна утримувати такий об’єкт, по-друге, – не вважає за доцільне, бо туди ніхто не ходить.


Smart Foundation оновленням Козельщинської бібліотеки показав, що все можна змінити, створивши сучасний культурно-освітній простір, куди люди приходять не лише читати, а й навчатися, переглядати фільми, проводити дозвілля. Громада отримала простір, де може збиратися разом для проведення спільних акцій та обговорень. Люди бачать, що бібліотека – це корисний та важливий культурно-освітній центр в їхньому житті. У Козельщині вкладені кошти меценатів, і Smart Foundation докладає всіх зусиль, щоб ця модель працювала та розвивалася разом з людьми, а послуги тут надавалися безкоштовно. Проте це під силу будь-якій фінансово спроможній громаді, яка дбає про своїх людей. Там, де не виходить знайти достатнього стартового капіталу, має спрацювати принцип державно-приватного партнерства із залученням коштів та інтелектуальних ресурсів меценатів.


Народний депутат, заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України Євгенія Кравчук, яка є одним із авторів законопроєкту «Про бібліотеки і бібліотечну справу», переконала присутніх, що влада налаштована серйозно реформувати цю сферу, і в цьому питанні існує тісна співпраця Верховної Ради з Міністерством культури та інформаційної політики.


Щодо вже працюючої моделі Smart Простору, вона зазначила: «Результати вражають, це чудовий приклад співпраці бізнесу і громади. Сьогодні сучасні простори, якими можуть і мають стати бібліотеки – це не лише про дозвілля, але й про формування людини. Це про те, що діти із маленького селища мають можливості для розвитку і не бояться стати найкращими. В Україні 1600 таких «Козельщин» і зараз перед усіма нами стоїть виклик, як подбати про комфортне і повноцінне життя для їх мешканців».


Пані Кравчук також повідомила про те, що прийнято закон про створення Центрів надання культурних послуг, проте її «великою мрією» є запровадження культурної субвенції, яка б дозволяла підтримувати та розвивати напрямок культури у громадах та відповідну інфраструктуру.


Голова Благодійного Фонду «Бібліотечна країна», засновник видавництва «Самміт-книга» Ігор Степурін теж запевнив, робота над законодавчими змінами за участі експертів триває, буде знято багато бар’єрів у діяльності бібліотек та поповненні книжкових фондів, зокрема, й за участі видавництв. За його словами, вже зараз «Бібліотечна країна» запускає багато програм з популяризації читання та поширення сучасної української літератури. Проте важливо, щоб з’являлися такі Smart Простори, де все побудоване навколо книжок, і сама атмосфера сприяє читанню.


Заступник міністра культури та інформаційної політики Лариса Петасюк приєдналася до дискусії онлайн. Вона звернулася з вітальним словом та зазначила, що дуже важливо, щоб при реформуванні бібліотеки стали місцем для саморозвитку та навчання людей, особливо у громадах. Спільними зусиллями влади, бізнесу та громади можна втілити ці зміни за принципом державно-приватного партнерства.


Президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Оксана Бруй як автор концепції реформування бібліотек за принципом існування чотирьох просторів (подій, зустрічей, натхнення та навчання) позитивно оцінила модель Smart Простору, проте додала, що такі приклади «це крапля в морі» на фоні 30 тисяч публічних бібліотек, які існують в Україні. Але й ще один доказ того, що навіть слово «бібліотека» сьогодні має наповнитися новими сенсами. Це має бути місце, де розвиватиметься та збагачуватиметься знаннями людина, а це шлях до змін у громаді, а отже – загалом в країні.


Заступник директора з наукової роботи Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського Надія Влезько зауважила, що бібліотеки давно мали б стати такими, як у Козельщині, проте державного фінансування на такі перетворення не вистачає, тому в цьому питанні вся надія на бізнес та місцеву владу. Але тут важливо, щоб і громада розуміла, що така бібліотека є центром культурно-освітнього розвитку.


Директор Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Ірина Удовиченко розповіла, що вражена оновленням Козельщинської бібліотеки. Вона розповіла, що кілька років тому скептично сприйняла наміри засновника Smart Foundation Миколи Сушка аж так кардинально змінити заклад. Проте все було зроблено у дуже стислі терміни, Smart Простір став успішним прикладом реформування бібліотек, який тепер можна використати при перетвореннях у Полтавській обласній бібліотеці.


Голова Козельщинської громади Олександр Троцький подякував команді Smart Foundation за оновлення бібліотеки та зазначив, що громадам зараз складно утримувати такі заклади і культурна субвенція, про яку згадувала Євгенія Кравчук, могла б допомогти зберегти їх та підтримати. І доки не будуть закриті всі базові потреби людей, на які йде більша частина фінансування з бюджету громади, складно утримувати всю бібліотечну мережу в селах. Отже, підтримка держави та соціально відповідального бізнесу зараз дуже необхідні.


Засновник Smart Foundation Микола Сушко подякував присутнім за участь у дискусії та позитивні відгуки про оновлений Smart Простір. Він розповів, що разом з командою зараз у пошуку алгоритму, “як масштабувати такі Козельщини” в Україні. Очевидно, що все впирається в ресурс, який насправді є - у держави, у бізнесу та громадського сектору, тож, можливо, просто треба знайти ефективну модель взаємодії?!


“Відповідь про бібліотеку - не в бібліотеці. Тут йдеться про “перенародження людини”. Перед тим, як будувати стіни, ми аналізуємо, що і як тут буде, чому людина має сюди приходити. Ідея з оновлення бібліотеки з'явилася як рішення на трішки іншу ідею - створення людини розумної. Найбільша робота навколо цього проєкту пророблена до появи нових стін, інтелектуальну складову її створювала велика команда, яка проходила підготовку з розвитку мислення. Ми відповідальні і розуміємо, що це проєкт на десятиліття, бо йдеться про соціальні трансформації, які будуть забезпечувати свою незворотність. Коли ми говоримо про зміни, про розвиток, відкриття бібліотек, то йдеться про людину, про територію, про Україну”, - переконаний він.


Микола Сушко вважає: щоб спонукати людей “створювати інших людей” повинні з'явитися нові меценати та бізнес нової якості - думаючий, який би відповідав за розвиток територій, на яких працює. Бо коли ти стаєш причетним до святої дії розвитку людини - це надихає, надає можливості і сили їх втілювати!


Учасники дискусії були максимально відкритими в обговоренні всіх проблемних питань реформування бібліотек загалом по Україні. Smart Простір визнали однією із кращих моделей оновлення бібліотеки та трансформації у культурно-освітній простір, яку можна масштабувати на всю країну. Дякуємо за співпрацю!

CRM-форма з'явиться тут