Smart Foundation — 18 червня 2021

Команда Smart Foundation відвідала бібліотеки Львова

З 15 по 18 червня ми побували у Львові, де гармонійно співіснують та розвиваються сучасні культурно-освітні простори та старі бібліотеки. Відвідали не всі, бо їх тут близько сорока, але найцікавіші саме для нас локації, знайомство та обмін досвідом з якими стали просто безцінними. Нашим гідом став керівник компанії «Biblio.center» зі Львова Ігор Огура, з яким Smart Foundation познайомився, впроваджуючи автоматизовану бібліотечну систему Koha у Smart Просторі.

Команда Smart Foundation у складі директорки фонду Наталії Баришпольської, керівника проєктів та програм Ігоря Хаджинова, а також регіональних менеджерів фонду Тетяни Бражник та Антона Близнюка, які працюють у Smart Просторі в Козельщині, почали відкривати для себе бібліотечний Львів з URBAN бібліотеки. Це креативний бібліотечний простір в центрі міста. Тут і книги, і коворкінг, територія творчості та виставкові зали. Назва невипадкова, в URBAN обговорюється міське життя, від мистецтва до екології, тут відбуваються воркшопи з облаштування окремих районів міста, зручної велоінфраструктури та проходять кінопокази і навіть концерти. Отже нам було про що поговорити, поділитися власними напрацюваннями, як наповнювати простори активним життям.

Потім завітали також у міський молодіжний креативний простір МолоДвіж Центр, де відбувається багато цікавих подій.

Третя локація у нашому бібліотечному турі до Львова - Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка. Так, це одна з найстаріших бібліотек в Україні з відділом рідкісних рукописних книг, її книжковий фонд - 3 мільйони, з них 200 тисяч - стародруки. Але бібліотека - це насамперед люди - інтелектуали, унікальні фахівці своєї справи. Нам дуже пощастило, бо екскурсію проводив директор бібліотеки - неймовірний історик-медієвіст, архівіст, кандидат історичних наук Василь Кметь. Його можна слухати годинами - розповісти легко просто цікаво про історію, культуру та дипломатію може не кожен науковець. Це просто магія, коли стародруки в руках знаючої людини під час лекції стають частиною дійства, де ти відчуваєш себе причетним до стародавньої культури власного народу. У бібліотеці багато залежить від людей, які там працюють!

Четверта локація - Центр Шептицького або просто Бібліотека УКУ за декілька років змогла стати всеукраїнським інтелектуальним осередком. Цей культурно-освітній простір створений для всебічного розвитку особистості. Тут є не лише просторі читальні зали, а й приміщення для тренінгів та лекцій, затишні куточки для усамітнення з книгою чи задля підготовки до сесії. Адміністрація навіть змінила режим роботи бібліотеки, щоб студенти могли допізна займатися під час складання іспитів.

Цікавою новацією стало те, що читачі можуть працювати з обраними книгами протягом трьох днів, їх не прибиратимуть на полиці з вашого робочого місця, якщо попередити про це запискою. А для тих, кому соромно повернути давно взяті книги, є спеціальна полиця, де інкогніто можна покласти їх - бібліотекарі з розумінням ставляться до таких речей.

Вражає книжковий фонд, де є багато стародруків. Окремо нас зацікавила тематична каталогізація, а також використання електронної системи Koha, яка теж з березня почала працювати у нашому Smart Простір.

П’ята локація - Сенсотека. Це перший інклюзивний освітній простір у Львові, який відкрився лише минулого року на базі бібліотеки у Стрийському парку. Цей заклад ми відвідали під час бібліотуру Львовом. Тут люди з інвалідністю можуть вільно читати та відвідувати різні лекції, тренінги та мистецькі заходи. Для читачів з вадами зору є книги зі шрифтом Брайля, а також спеціальний принтер для копіювання таких сторінок та монітор, на якому можна збільшувати текст і змінювати фон, бо їм важко читати на білому. Ми з цікавістю вивчали цей досвід. Перший поверх Smart Простір також обладнаний для людей з інвалідністю, а наш найстарший читач, який втратив 80% зору, приходить слухати до бібліотеки аудіо книги. Тому безбар'єрність має стати обов'язковою умовою при перетворенні бібліотек на культурно-освітні простори.


Шоста локація - Львівська обласна універсальна наукова бібліотека. Стіни цих читальних залів пам'ятають про розкішні бали, а зараз тут проходять публічні заходи та екскурсії, під час яких мимоволі зупиняєш зір на чудовій ліпнині.Колись кілька поверхів цієї будівлі були територією дозвілля містян. Тут розміщувались зали - для читання, для гри в карти, бальні зали, а також ресторан, де збиралися митці, заможні містяни і простий люд. Зараз - це лише бібліотека, створена в радянські часи, тож досі 60% її фондів складають книги російською мовою. Проте щороку книжкові полиці поповнюються україномовними виданнями. Віримо, що цей процес буде незворотнім.Тут є унікальні книги з різних галузей науки та мистецтва, навіть переданий діаспорянами архів видань українською мовою, які виходили друком за кордоном. Кількість відвідувачів збільшується і за рахунок тематичних лекцій та навчальних тренінгів.

Одними з перших на зміни зважилися саме дитячі бібліотеки. Все - заради своїх юних читачів, яких зараз дуже непросто зацікавити та здивувати. Візит до Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука під час нашого бібліотуру вкотре переконав нас у цьому. Тут є не лише численний книжковий фонд з останніми новинками дитячої літератури, а й сучасний Зоопарк під мікроскопом та інші інтерактивні виставки, які постійно тут дивують дітлахів.Проходять і цікаві зустрічі з письменниками та перекладачами бестселерів, які зараз читають підлітки.

Львівська обласна бібліотека для дітей - це справжній креативний простір з майстер-класами, іграшками, настільними іграми, комп'ютерним класом. Там можна цікаво та пізнавально провести весь день, навіть зустріти когось із письменників. В цьому ми переконалися під час бібліотуру Львовом.Сучасні дитячі книжки, спеціально облаштовані куточки для читання, і неймовірно позитивна атмосфера, яку тут створюють бібліотекарі на чолі з директоркою Ларисою Луговою. Молодий, заряджений на зміни колектив приділяє увагу кожному відвідувачу, щоб той не лише залишився задоволеним візитом до бібліотеки, а й обов'язково мав бажання повернутися сюди знову.Приємно було поділитися досвідом, бо у Smart Простір теж працює дитяча читальня, де є і територія для дозвілля, і зручні полички з книжками та проходять різні заходи для малечі.

Завдяки такому знайомству ми отримали новий досвід і поділилися своїми напрацюваннями у бібліотечній сфері, зокрема щодо розвитку культурно-освітніх просторів на базі реформованих бібліотек у громадах. Разом ми робимо важливу справу! Дякуємо колегам-львів’янам за гостинність!

CRM-форма з'явиться тут