Smart Foundation — 12 квітня 2021

Підлітки з Полтавщини пройшли профорієнтацію від Smart Foundation

Профорієнтація для підлітків та їхніх батьків – це сучасна методика, яка дозволяє визначити здібності дитини, її сильні сторони та таланти. В першу чергу, це допоможе визначитися з обранням майбутньої професії, а отже й з вибором ВНЗ для подальшого навчання за обраною спеціальністю.

У великих містах такі речі вже давно та активно застосовують всі охочі. Проте у малих містечках та селах про це переважна більшість просто не знає. У березні 2021 року в смт Козельщина на Полтавщині пройшли профорієнтацію п’ять учасниць проєкту Smart Всесвіт - Ратушняк Ольга, Гасан Валерія, Єлізавета Семінтяєва, Міщенко Софія та Синиця Валерія. Наприкінці І семестру дівчата мали можливість з-поміж інших призів, наданих Smart Foundation, обрати на зароблені під час навчання ваучери саме цей курс.


Профорієнтація відбувалась у два етапи. Спершу дівчата пройшли важливе індивідуальне тестування, відповідаючи на питання, розроблені фахівцями з визначення здібностей та основних рис характеру підлітків. Результати тесту були направлені дітям та батькам. Наступним етапом була індивідуальна співбесіда мам та дівчат з профорієнтологом, кар’єрним коучем, психологом-консультантом Тетяною Романцовою. Щоправда, через карантинні обмеження вона пройшла у форматі Zoom-спілкування, але всі залишилися задоволеними отриманим результатом.


Ми звернулися за коментарями до мам дівчаток, разом з якими вони спілкувалися із спеціалістом з профорієнтації, та розпитали, чи корисним був для них цей новий досвід. Не будемо з етичних міркувань розкривати майбутні плани дівчат, поділимось лише враженнями учасників.


Ольшанська Наталія Олександрівна (мама Олі):

Це було цікаво та корисно. Вразило те, що тест реально відобразив нахили та характер дитини. Бесіда з психологом також була досить цікавою, певні моменти ми дійсно використаємо у майбутньому. На наші питання вона настільки повно все викладала, що з’ясувалось багато нового. Це було пізнавально, особливо рекомендації, як далі визначитися з навчальним закладом. І ми цим скористаємось! Ми вже розглядали певні варіанти щодо вступу до вузів, і ці рекомендації швидше підтвердили наші наміри та наш вибір. Проте відкрили і деякі інші можливості, на які донька не звертала уваги. Головне, що вона залишилась задоволена, бо ця бесіда підтвердила те, про що вона думала і мріяла.

Семінтяєва Тетяна Іванівна (мама Лізи):

Звичайно, корисно було почути думку фахівця щодо здібностей нашої доньки. І їй було цікаво, позаписувала те, на що саме їй потрібно більше звернути увагу. Багато з тим, про що їй сказали, вона погодилась.

На 100% упевненості у виборі вузу у нас не було, лише наміри - їх поки що донька не змінила. Водночас вона задумалась: якщо щось не буде виходити з тим, що вона хотіла, то завжди можна піти в інші сфери, до яких у неї є здібності. Вона відкрила нові можливості в собі. Цікаво було поспілкуватись з таким великим спеціалістом як для нашого селища. Для мене це був перший досвід, але страшно не було, бо я давно працюю в медицині і вже сама трішки психолог. Загалом все сподобалось.

Думаю, для підлітків треба проводити такі тестування та бесіди, це потрібно не лише тому, що допомагає визначитись, а й як психоемоційна допомога дитині у виборі майбутньої професії. Бо батьки є різні, деякі примушують дитину вступати туди, куди вони скажуть. У нас такого немає, дитина старається, а ми підтримуємо її вибір. Думаємо, що ми на правильному шляху.

Синиця Марина Василівна (мама Лєри):


Так, це було корисно. Ми почули про такий вибір професії, що навіть не здогадувались, що у доньки є до цього здібності. Вона обрала одну сферу, але виявилося, що може бути сильною і у ще кількох напрямках. Добре, що у нас є час на роздуми, бо попереду ще два роки навчання у школі.


Тест був на час, тому донька трішки переживала, щоб дати відповіді у стислий термін, але все пройшла. Потім отримали результати, вислухали думку спеціаліста - для нас це був перший досвід такого спілкування. Вона зорієнтувала, підказала, і ця інформація просто розширила наші горизонти. Тепер ми маємо час все вивчити, почитати, розібратися, а можливо і підтягнути деякі предмети, на які не зважали раніше. Я впевнена, що такі тестування варто проходити, а у нас про таке багато хто навіть не знає. Це дає впевненість не лише підліткам, а й їхнім батькам.


Дякуємо дівчаткам та їхнім мамам за участь у профорієнтаційній програмі.


Серед пріоритетів Smart Foundation – допомога в розвитку дітям шкільного віку, які проживають за межами великих українських міст. Один із напрямків роботи Фонду саме формування мотивації, отримання нових знань, розкриття індивідуального потенціалу та допомога старшокласникам у виборі майбутньої професії.

У 2019 році вже пройшло кілька таких заходів: у березні Smart Foundation провів для дітей Козельщинського району екскурсію по 7 провідних вишах Києва, а у липні - профорієнтаційний табір в Карпатах. Зараз проходять тренінги для підлітків в рамках проєкту Smart Всесвіт з навчальною програмою соціальному підприємництву. Наша мета - формування розумного та здорового населення України, яке здатне самостійно будувати своє майбутнє.