Smart Foundation — 26 серпня 2021

Команда Smart Foundation здійснила бібліотур Черніговом

На запрошення колег ми відвідали Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, щоб поділитися досвідом створення культурно-освітніх просторів. Бібліотека вишу має великий книжковий фонд, навіть раритетні видання, проте потребує сучасного комфортного простору, де можна було б читати, вчитися та проводити час з улюбленою книгою не лише студентам, а й стороннім відвідувачам.

Більше того, творчий креативний колектив викладачів вузу вже має у своєму доробку круті тренінги та сучасні навчальні програми підвищення кваліфікації для викладачів, але не має сучасного приміщення. Тож створення культурно-освітніх просторів на базі бібліотек вже вимога часу. Директорка Smart Foundation Наталія Баришпольська та керівник програми Smart Простір Ігор Хаджинов вислухали побажання колективу та поділилися власним досвідом. Раді будемо допомогти втілити всі задуми колег!

Водночас ми не могли не познайомитися з бібліотеками Чернігова, навіть в умовах жорсткого графіку робочого візиту до цього стародавнього затишного міста. Вдячні за сприяння нашим партнерам з Української бібліотечної асоціації, які познайомили нас з чарівною заступницею директора Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка Аллою Мальованою. Екскурсія бібліотекою, знайомство з колективом, який бореться за кожного свого читача, вражає. Тут в часи пандемії запровадили попереднє бронювання книг, в теплу пору року влаштовують вуличні викладки книг, а біля входу до бібліотеки є навіть власна велочитальня.

Бібліотека має нову сучасну літературу різноманітної тематики. Але не всі знають про це, купуючи дорогі книжки у книгарнях, дехто щиро дивується, що тут можна взяти їх почитати безкоштовно.

Показали нам і сучасний комфортний читальний зал з відкритими фондами, де інколи знімають навіть кліпи. Так бібліотека поступово перетворюється на громадський простір, де діють навчальні курси, зокрема й з цифрової освіти та іноземних мов. Дуже вдячні колегам за слушні поради у бібліотечній справі.

Наше знайомство з Центральною бібліотекою для дітей ім. О.Довженка теж відбулося під час бібліотуру Черніговом. Книги для дітей лежать на зручних розкладках у вільному доступі. Як і у Smart Просторі, тут популярні читання казок для наймолодших. Щоправда, у нас цю почесну місію виконують татусі, а сюди частенько приходять місцеві знаменитості, тож дітлахи просто у захваті.
Велика зала з настільними іграми, комп'ютерами облаштована як дитяча гральна кімната. Тут своїм читачам бібліотекарі влаштовують різні майстер-класи. А влітку затишний дворик приймає гостей на різні творчі атракції. І обов'язково дітям розповідають про творчість їхнього земляка - відомого українського кінорежисера та письменника Олександра Довженка. Це лише невелика частина неймовірних зусиль всього колективу у поки нелегкій, але важливій справі популяризації читання. Але ми віримо, що у них все вийде!

У Бібліотеці імені М.Коцюбинського нас зустрів весь «творчий цвіт» Чернігівщини, зображений у вигляді яблуні. За аналогією до назви імпресіоністичного етюду, який Коцюбинський написав саме у Чернігові. А на стіні навпроти - фото видатних культурних діячів сучасності, які побували тут з презентацією своїх творів та програм. Саме сюди приїздять представники ПЕН клубу з лекціями та презентаціями, бо це не просто бібліотека.

Завдяки зусиллям директорки Чернігівської бібліотечної системи Людмили Зіневич у бібліотеці проходять виставки, тренінги, гуртки, є навіть власний музей національного одягу та стародавніх предметів побуту. Людмила Василівна як філолог сама проводить безкоштовні курси української мови. Більше того, створила патріотичний осередок, куди приходять наші воїни та волонтери. Ми саме потрапили на виставку їхніх робіт та фото, зроблених на місці бойових дій на Донбасі. Такі контрасти у бібліотеці: світлини із війни, а поруч - діти, що мирно чекають свого викладача з шахів...

Бібліотеки вже змінюються, перетворюючись на громадські простори та культурні осередки. Просто дізнайтесь про них, прийдіть, можливо, зміни розпочнуться і особисто для вас?!

CRM-форма з'явиться тут